Ny arena och vernissage i Mölnlycke Fabriker
Publicerad 2019-09-20Klockan 12.00 lördag den 21 september tar Härryda kommun det första spadtaget till det som kommer att bli kommunens största idrottsanläggning – Wallenstam arena.
Wallenstam arena beräknas stå klar år 2021 och blir då Härryda kommuns främsta arena för idrott, event och mässor med två stora hallar och plats för cirka 1 600 sittande åskådare, kafé och små butikslokaler. Arenan byggs i anslutning till området Mölnlycke Fabriker där Wallenstam bygger 600 lägenheter och utvecklar området med fokus på att ge plats för stadsmyller, aktivitet och avkoppling.
I sambandmed spadtaget den 21 september invigs Svenska Konstnärsförbundets konstutställning med en vernissage på Bruksgatan i Mölnlycke Fabriker. Det är hundratals konstverk som tar plats i Mölnlycke Fabriker. Utställningen pågår sedan mellan 21/9-6/10, lördag-söndag kl. 12-16, vardagar kl. 12-18.