Om området
Nordvästra Kungsholmen, på Hornsbergs Strand, står inför stora förändringar. Under de kommande tio åren kommer stadsdelen Lindhagen förvandlas till en mycket attraktiv del av Stockholms innerstad.
Hornsbergs Strand är det största delprojektet i planen där nordvästra Kungsholmen ska bli en av Stockholms mest livaktiga stadsdelar; en plats som lever under dygnets alla aktiva timmar. Där gamla industiområden tidigare bredde ut sig görs nu plats för nya grönområden, bostäder, butiker och restauranger.
Redan idag finns här cirka 7 000 boende och 250 företag med drygt 14 000 anställda. När stadsdelen är utbyggd och klar enligt planen kommer antalet boende och företag att vara mer än fördubblat.
Stockholm Stad kommer, mellan huskropparna under och vid sidan om Essingeleden, att anlägga ett parkområde samt strandpark längs Hornbergs strand. Parken kommer att utformas och planteras som en sluttande terrasspark med fokus på ljussättning och tillgänglighet samt med avsikten att skapa såväl en visuell som rumslig upplevelse.
Kommunikationer
Det finns redan idag goda kommunikationer till området. Närmaste T-baneuppgång är Stadshagen (7 minuter från T-centralen) och det finns två busslinjer (49 och 56). Det finns även planer för en ny stombusslinje med ändhållplats Moa Martinssons Torg, samt en ny spårvagnslinje. På sikt finns även planer på en reguljär båtlinje som kommer lägga till vid bryggan nere vid stranden.
För mer information om Lindhagen besök gärna Stockholm Stads hemsida.